Akıllı Telefon Alma Rehberi: Şubat 2015

Şub 28 2015 - 5:14pm Editör : Akay Mert Uğural

Aslında Şubat ayında uzakdoğu firmalarının çok uygun fiyatlı ve müthiş performanslı telefonlarını verecektim ancak onlara ulaşmanızın ve raflarda görmenizin zor olduğunu düşündüm ve onlara tavsiyelerim de yer vermemeye karar verdim.

500-750 TL  Arası

Asus Zenfone 5

zenfone-design123123

Geçen aydan bu yana 500-750 TL fiyat aralığında Asus Zenfone 5′e herhangi bir rakip olarak görülebilecek telefon henüz ülkemizde piyasaya sürülemedi maalesef.Snapdragon 400‘e denk işlemcisi Atom Z2560‘ı kullanan Zenfone 5, X86 mimarisinden gücünü alıyor. Android X86 ile uyumlu olduğu için, pek bir negatif tarafını görmüyorum. Hatta bazı Java tabanlı içeriklerde daha da avantajı görülüyor. Özellikle WEB tarafında.Open GL ES 3.0 desteğini sunmayan, eski diyebileceğimiz bir grafik işlemci olanPowerVR SGX 544 MP2 kullanan ürün, fiyatına göre iyi bir donanıma sahip. Cihazda 2 GB RAM ve 16 GB dahili hafıza var. Cihazın hafızasını microSD kart ile artırabiliyorsunuz.5 inç 720p çözünürlüğünde IPS ekran denildiği zaman, bu fiyat segmenti için oldukça iyi bir özellik olduğunu bir kenara koyalım. Fakat ekranın maksimum parlaklık seviyesi biraz düşük. Özellikle çok aydınlık ortamlarda bu durum biraz sorun yaratıyor. Zenfone 5′in ekranı Corning Gorilla Glass ile korunuyor.Cihazın en büyük sorunu 1 gün ömrü olan ve çıkartılamayan 2110 mAh‘lık bataryası. Cihazın teknik özellikleri oldukça güzel fakat karşısındaki en büyük engel pil performansı.Birkaç küçük kötü özellik dışında Zenfone 5‘i fiyat-performans olarak kesinlikle öneririm.

750-1000 TL Arası

General Mobile Discovery 2

DISCOVERY 2

 

 

 

Genaral Mobile Discovery serisi çok olumlu feedbackler alan bir seri.Ancak buna karşın marka değeri denen ve piyasalara hakim bir sürü çok güçlü marka var,General Mobile bunlara karşı çok iyi bir sınav vermeye devam ediyor.Discovery 1 de çok iyi bir satış yapan General Mobile,Discovery 2 ile yine donanım olarak fiyatına göre mükemmel özelliklere sahip yani bekleneni verdi diyebiliriz.Tasarım olarak Samsung Galaxy S5′in hemen hemen aynısı olan telefon bu yönden çok eleştirildi ancak gayet hoş bir tasarıma sahip.Ağırlık olarak da gayet hafif.Aynı fiyat aralığındaki diğer telefonlara göre donanımsal olarak çok büyük farkla önde olduğundan dolayı General Mobile Discovery 2′yi kesinlikle öneriyorum.

1000-1500 TL Arası

LG G3

Mobilní-telefon-LG-G3

 

LG G3′ün 16 GB’lık modelinin 1000-1500 TL fiyat aralığına düşmüş olması teknopatlar ve bütün akıllı telefon kullanıcıları adına müthiş bir haber.Kusursuz tasarımı ve mükemmel donanımıyla bu fiyat aralığında kesinlikle almanızı tavsiye ettiğim bir telefondur.

1500 TL ve Üstü

HTC One M8

M8

 

 

Fiyatı bir türlü düşmek bilmeyen HTC One M8 kendi fiyat aralığının hala en iyi telefonu.HTC’nin 2015′de daha çok telefon modeli çıkarma stratejisinin tek iyi yanı fiyatlarına etkisi olacaktır.HTC One M8 kusursuz yazılımı,tasarımı,malzeme kalitesi ve donanımıyla sonra derece güzel bir akıllı telefon.Mart’taki fuara kadar da bu fiyat aralığında egemen olmaya devam edecek gibi gözüküyor.

Büyük Ekranlılar

Samsung Galaxy Note 4

note4

 

Samsung’un en başarılı serisi olarak görülen Note serisinin son üyesi olan Galaxy Note 4, Şubat ayında da büyük ekranlı telefonlar kategorisinde en iyi olmayı sürdürüyor.Donanımsal olarak mükemmele yakın olan Note 4 Mart ayında gelecek olan güncellemeyle ile birlikte yazılımsal olarak da mükemmele yaklaşacak.

Yorumlar

Yorumlar

Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?