LG’nin WebOS 2.0 İşletim Sistemli Televizyonları CES 2015 Fuarında Olacak

Ara 19 2014 - 3:58pm Editör : Gökay Aktan

lgwebos2-3

Teknoloji tutkunlarının vazgeçilmez fuarı olan CES 2015, 6 Ocak tarihinde kapılarını açacak. Fuara bu kadar az bir süre kalmışken bazı ufak sızıntılar da gelmeye başladı.

Akıllı televizyon pazarında WebOS işletim sistemiyle büyük bir başarı yakalayan LG, rakiplerini ciddi derecede yordu.Özellikle Samsung’un kalabalık ve ağır arayüzü karşısında yeni bir renk olmayı başardı. Diğer firmaların aksine LG, kalabalık ve karışık menüler yerine kullanıcılara, işlevsellik ve hız sundu.Gelen sızıntılara göre LG, bu başarıyı WebOS 2.0 ile devam ettirme niyetinde.En çok eleştirilen konulardan biri WebOS’lu televizyonların çeşitli olmamasıydı.Söylentilere göre CES2015′te , WebOS 2.0 işeletim sistemli televizyonların sayısı bir hayli fazla olacak.Bunun yanında tasarım anlayışında da büyük değişikliğe gidileceği konuşuluyor. İlk WebOS’lu LG televizyonların çerçeveleri oldukça inceydi, fakat tasarımcılar bunu bir adım daha öteye götürüp daha da ince çerçeveli bir televizyonla karşımıza çıkacak gibi duruyor.

webos2-2

Teknik olarak da yenilenen  televizyonlar,WebOS 2.0 ile yeni bir arayüze kavuşacak.Eski arayüzü çok beğenen biri olarak pek değişmesi taraftarı değilim ama umarım LG, işlevsellikten taviz vermez.Yenilenen televizyonlar artık daha güçlü bir donanıma sahip. PaslıKasa olarak donanımsal detayları çok merak etsek de bu bilgi henüz paylaşılmadı,fakat LG’nin söylediğine göre yeni donanım ve WebOS 2.0 sayesinde, açılış süresi %60 hızlanırken, uygulamaların açılış süresinin de %70′e kadar hızlandığı iddia ediliyor.

İlk WebOS, pek çok TV uygulamasına sahipti bu sayede televizyonunuzu daha işlevsel kullanabiliyor böylece tek tuşla yapmak istediğinizi yapabiliyordunuz. WebOS 2.0 ile bunlara bir yenisi daha eklendi. Artık, My Channels isimli özellik ile favori kanallarınıza başlatma çubuğundan çok daha hızlı bir şekilde ulaşabileceksiniz.LG cephesinde, kaç inç boyutunda modeller geleceğii kavisli ekran olup olmayacağı ya da 4K TV’lerin gelip gelmeyeceği bilinmiyor. Samsung’un kavisli ekranları daha küçük modellere uygulamaya çalıştığını düşünürsek, LG’de böyle bir yol izlemeye çalışabilir.

Yorumlar

Yorumlar

1 Yorum

  1. Akay Mert Uğural 19 Aralık 2014 at 22:16 -

    Çok güzel bir inceleme olmuş.

Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?