SimCity Buildit İnceleme

Oca 2 2015 - 5:31pm Editör : Berkay Bekir Köse

weedmt2k (1)

Şimdilerde pas tutmaya yüz tutmuş kasalarımızda, bu günlerin efsane yapımların ilklerini oynayacağımız kimin aklına gelirdi? Bir yapım var ki ben dahil çoğumuz o oyundan daha genciz yanlış duymadınız, ilk SimCity 1989 da piyasaya sürüldü buda yaklaşık 26 seneye denk geliyor. İkinci SimCity ”SimCity 2000” ise bu oyunun popüler olmasından yalnız üç sene sonra 1992‘de çıkıyor. Tabi o zamanlar oyunlar şimdiki gibi yüksek bütçeler ile yapılıp yüksek kazançlar elde edilmiyor, yapımcılar ellerinde ne varsa ortaya koyup gecelerini gündüzlerine katıyorlar. Bu emeklerin en güzel ürünü ise SimCity 3000 oluyor döneminde satış rekorları kırıyor ve EA’in ilgisini çekmeyi başarıyor ve Maxis işleri büyütmek için EA i kendine ortak yapıyor. O zamandan beri pek elle tutulur oyunlar sunamayan ekip, bakalım SimCity BuildIt ile bize neler sunuyor.

Ara Fotoğraf 1

Oyunun yalnızca Android ve iOS marketlerinde ücretsiz olarak sunulduğunu belirterek yazıma başlamak istiyorum. Oyun size ilk başta kuralları öğretiyor ve bu anlatım geçilemiyor çünkü yapımcılarda farketmiş ki bir oyun Free to Play olduğu zaman eski kurallar geçerliliğini yitiriyor. Örnek vermek gerekirse eski SimCity de simoleon varsa en büyük başkan sizdiniz, şimdi ise simoleon sorunları çözmeye yetmiyor FTP(FreetoPlay) mantığı tam burada devreye giriyor.  Zaman + Simoleon + Sabır, sabırda nereden çıktı dediğinizi duyar gibiyim, oradaki sabır insanların sizi devamlı eleştirmelerinden kaynaklanıyor. Halkınız devamlı bir şeylerden hoşnutsuz olacak ve oyun sizin hiçbir zaman refaha ermenize izin vermeyecek. Her ne kadar kulağa kötü gelse de bu sizin oyuna daha bağlı olmanızı ve daha iyiyi başarmanızı sağlıyor. Sabır etmeni yoksa ve oyunu beğendiyseniz markete bir göz atmanızı öneririm lakin tek para birimi simoleon değil. Ayrıca işlerinizi görmek için SimPara da satın alabiliyorsunuz yalnız market öyle hiç de umduğunuz gibi cazip değil. Örnek vermek gerekirse 250 SimPara 10,99 TL, bu kadar para kime yeter ki? daha fazla alımlarda indirimlerde mevcut 209TL lik bir paket bile mevcut ama gel gelelim ki bu harcamalara değecek mi? Tabiki de hayır! EA bize uslu çocuk olun ve SimParalarım’dan uzak durun demiş resmen.

SCTY_Screenshot1_web

Harita sizi yeni binalar yapmaya cezbetse bile sizi tutan sorunlar yüzünden rahat rahat şehrinizi geliştiremiyorsunuz aslında bu bir bakıma oyuna gerçekçilik katmış. Her evin suya, elektriğe, itfayeye, polise ve sağlık kuruluşlarına ihtiyacı var tam bunları halletmişken halk bu seferde parksızlık’dan şikayete başlıyor. Neyse ki bu sorunları aştıktan sonra şehrinize bakıp gururlanmak ve arkadaşlarınızın şehirlerine göz geçirmek çok eğlenceli. Hadi ama yüksek gökdelenlerinizle arkadaşlarınıza caka satmak; kimin hoşuna gitmez ki? Gökdelen inşa etmek ilk zamanlarda size kolay gelse de ilerleyen seviyelerde bu iş hayli zorlaşıyor. Her binanın boş inşaat arazisi hariç 6 evresi var. İlk evresi karavanlarla gelen göçmen işçiler, ikinci seviyede bahçeli evlere, üçüncü evresinde ise kalabalık gettolara oradan ise lüks apartmanlara dönüşecek bina görünümleri ilk 13 seviyede size hep aynı gibi gelecek bu yanılgıdan 13.seviyeden sonra kurtuluyorsunuz, ileride bina tasarımları çok çeşitleniyor ve keyfinizi arttırıyor.

unnamed (2)

Tam bütün dertlerden kurtuldum derken bu seferde karşınıza trafik sıkışıklığı çıkıyor, sıkışıklık öyle sanıldığı gibi gözle görülür bir sıkışıklıkta değil, bazen yolda bir tane bile araba gözükmezken sizden yolu çift şeride yükseltmenizi istiyor. Tamam diyorsunuz bütün yollarım yeterince geniş derken bu seferde sizden dört şeritli yol yapmanızı istiyor, a ne olacak yaparız geçeriz diyorsunuz ama 4 şeritli bir yol yaklaşık uzunluğuna göre değişiyor 42.000 Simoleon bu saçma fiyatlar yüzünden şehrinizi taşımak size daha kolay gelebilir. Şehrinize liman inşa edip altın anahtarlar toplayabilirsiniz, ”ne işe yarıyor bu altın anahtarlar?” derseniz, şehrinize okul, kumarhane gibi mekanları yaptırabilmek için bunlar gerekli. Altın anahtarlar bir yerden sonra birikmeye başlayabilir çünkü okul yaptırabilmek için 40.000 Simoleonluk bir milli eğitim bakanlığı gerekiyor. Bu durum sizi epeyce zorluyor, ilk seviyelerde açılan milli eğitim bakanlığı 10 seviye sonra bile bütçe bulunup hala sizin için yapılabilir bir kurum halini alamıyor. Üretim yapıp gelir elde edeyim diyorsun birazcık üretim yapıyorsun depolar ağzına kadar doluyor genişletmek için 3 farklı eşya gerekiyor. Bu eşyalar dönem dönem halkın dert baloncuklarına tıkladığınızda geliyor, anladığım kadarıyla her gece 00:00 da sıfırlanıyor ve yeniden geliyor.  Hepsini bir yana bırakıp aktif ticaretle de ilgilenebilirsiniz. Bu ticaretin neresine aktif denebilirse? ürününüzü 5. seviyeden sonra halka açık markete koyabiliyorsunuz 8.seviyeden sonrada siz onların ürünlerini satın alabiliyorsunuz. Market inanılmaz kısıtlı istediğiniz ürün bir kategori içerisinde değil rastgele sıralanıyor bazen istediğinizi ürüne ulaşmak için yarım saat yenilediğiniz oluyor. Bu kadarla da kalmıyor ürünü tamam buldum dediğinizde bağlantısı sizden 1ms daha hızlı olan biri ürünü sizden önce kapıyor ve size tekrar kategorisiz marketi gezmek kalıyor, hadisene oradan kimin bu kadar boş zamanı var? Her şeye rağmen biraz kafa dağıtmak için güzel bir oyun ufak detayların ileride düzeleceğine inanarak en azından mobil platformlarda size bu oyunu önerebilirim. 

Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?