SSD Secure Erase Rehberi

Oca 14 2015 - 5:09pm Editör : Gökay Aktan

SSD‘ler genellikle ufak boyutlu olduğu için günlük hayatımızda kullandığımız pek çok elektronik cihaz için en uygun depolama çözümleridir.SSD’ler her geçen yıl daha da gelişerek artık bilgisayarlarımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi.Bilgisayarında SSD kullanan kullanıcıların pek çoğu bunu göz ardı etse de, SSD’lerin ömrü aslında pek de uzun değil.SSD’nin her bir hücresine yazılan bilgi, siz silseniz bile orda kalmaya devam eder.Yani biraz yazılım sihri ile o bilgileri geri getirebilmek mümkün.Bunun sonucu olarak karşımıza 2 tane çok önemli problem çıkıyor.Bunlardan birincisi; güvenlik. Eğer bilgisayarınızda önemli bilgiler tutuyorsanız birazdan anlatacağım yönteme çok dikkat etmelisiniz, çünkü; bilgisayarınızın ele geçirilmesi durumunda sildiğinizi sandığınız bilgiler kısa süre içinde başkalarının eline geçebilir.Bir diğer problem ise SSD’nizin ömrü ve hızı.Üzerine sürekli bir şeyler yazılıp silinen hücreler zamanla dolmaya başlıyor.Bu doluluk ilk olarak hızı etkiler çünkü SSD kontrolcünüz boş hücre aramak için daha fazla çaba gösterecektir.Bu doluluk temizlenmezse diskinizin ömrü de git gide azalmaya başlayacaktır.yaklaşık 1 yıl kullanılmış ortalama bir SSD’de 8 ile 10 TB arası veri yazma işlemi gerçekleştirilmiş olabilir.Bu nedenle üreticiler, 6 ayda bir Secure Erase yapmanızı tavsiye ediyor.

Secure Erase işlemine başlamadan önce diskinizi HD Tune Pro  ile taramanızı tavsiye ediyorum. Bu sayede SSD’nizin o anki performansını görebilirsiniz.Test sonucunda oluşan grafikte inişler ve çıkışlar fazlaysa diskinizin bakıma ihtiyacı var demektir.Ayrıca okuma ve yazma değerlerini mb/s cinsinden görebildiğiniz için SSD diskinizin teknik verilerine bakarak da karşılaştırma yapabilirsiniz.

Secure Erase işlemi diskinizdeki tüm verileri geri getirelemeyecek şekilde sileceği için dosyalarınızı yedeklemeyi unutmayın.
 Çoğu SSD üreticisi kendi SSD’lerine uygun Secure Erase yazılımını kullanıcılarına sunuyor. Örneğin; Corsair SSD Toolbox ve Samsung Magician bunlardan bazıları.Eğer kullandığınız SSD markasının böyle bir yazılımı varsa tek yapmanız gereken Secure Erase bölümüne gelip işlemi başlatmak.Fakat eğer bu tür özel bir yazılım kullanamıyor veya farklı markalarda SSD’lere sahipseniz kullanabileceğiniz ortak bir yazılım da bulunmakta.Parted Magic isimli yazılımı her marka SSD ile uyumlu olarak çalışabiliyor, ayrıca çalışmak için işletim sistemine ihtiyaç duymadığı için herhangi bir bootable diske atıp hızlıca kullanmaya başlayabilirsiniz.

Parted Magic yüklü olan diski bilgisayarınıza takıp boot edin. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.İlk seçenek olan “Default settings”i seçin:

Secure erase 1

Bu işlemden sonra aşağıdaki gibi karşınıza bir masaüstü gelecek.Eski Windows sürümlerine benzeyen bu ekrandan System Tools menüsünden Erase Disk seçeneğini seçin:

Secure erase 2

Karşınıza silme işlemini anlatan kısa bir yazı ve 4 adet seçenek gelecek. Bu aşamada Internal:Secure Erase komutunu seçip devam edin:

Secure erase 3

Bu aşamadan sonra bilgisayarınıza takılı disklerin listesi ile karşılaşacaksınız.Artık Secure Erase yapacağınız diski seçme zamanı.Diskinizi seçip devam edin.Bazı diskler parola korumalı olabilir.Ama endişelenmeye gerek yok çünkü kullandığımız yazılım bu parolayı yoksayabiliyor.Eğer böyle bir şeyle karşılaşırsanız. Satıra NULL yazıp devam edin.Son kutucukta karşımıza devam etmek isteyip istemediğimizi soran bir kutucuk gelecek.Eğer vazgeçmek istiyorsanız bu son şansınız. Yes seçeneğini seçerseniz, tüm hücreleri tamamen sıfırlanmış bir SSD’niz olacak.

Yorumlar

Yorumlar

Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?